تبلیغات
چشمان تب دار من - بی بی

زخم های من کاریست، جوانمرد، اگر مرحم نیستی نمک نپاش


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :پژمان *
تاریخ:چهارشنبه 14 تیر 1396-01:47 ب.ظ

بی بی

یکی دو بار زیارت بی بی رفته بودیم. خیلی وقت قبل تر که جوانک بودم. اون وقت ها از نام و نشان بی بی چیزی نمی دونستم. همه میدونستیم امام زاده هستند و به احتمال زیاد از دختران اما موسی بن جعفر (ع) و البته خواهر آقا امام رضا (ع). بی بی ما گنبد و بارگاهی نداشت. هه بارگاه ایشون یه اتاقک بود در منطقه تقریبا کوهستانی. همیشه حس خوبی نسبت به زیارت حرم بی بی داشتم ولی متاسفانه سالهاست که مقدور نشده دوباره به زیارتشون برم.
سوالی که همیشه ذهن من رو غلغلک میداد این بود که چرا نام طایفه من با میر شروع میشه؟ و البته هیچ وقت جواب درستی براش پیدا نکرده بودم. هر وقت از قدیمی ها در این خصوص سوال می کردم می گفتند میر یعنی بزرگ و آقا. شجره نامه موجود هم تا حدود 16 نسل قبل مشخص بود و قبل از اون خیلی نام و نشان مشخصی وجود نداشت. نکته قابل توجه دیگه وجود نام های زیادی با پیشوند میرزا در شجره نامه حال حاضر بود که وجه تسمیه خاصی برای اون ذکر نمیشد.
چند وقت پیش فرد خیرخواهی پیدا میشه و اقدام به مرمت و بازسازی ساختمان کوچک حرم بی بی میکنه. و در این میان حلقه گمشده یا همون بقیه شجره نامه خانوادگی طایفه ما مشخص میشه. و با تطبیق اون شجره نامه قدیمی با تاریخ زندگی هر کدام از اجداد محترم بنده و شجره نامه موجود توسط یکی از اساتید تاریخ
، تکلیف بقیه اجدا محترم ما هم مشخص میشه.
نکته جالب ماجرا اینجاست که بی بی عزیزی که طایفه ما به صورت ژنتیکی به زیارتش انس داشتند و دختر بزرگوار امام موسی بن جعفر (ع) هستند در حقیقت جده بزرگ ما به حساب میان. و از اینجا دلیل اضافه شدن پیشوند میر به نام طایفه ای که از فرزندان ایشون ایجاد شده مشخص میشه و همینطوردلیل وجود اون همه نام با پیشوند میرزا در میان اسامی موجود در شجره نامه خانوادگی.
حس خیلی خوبی داره وقتی در حالی که از مزار اجدادت تا 6 نسل قبل بیشتر خبر نداری، یکدفعه مزار مادر بزرگت رو پیدا کنی. اونم چیزی حدود 1200 سال پیش.
و لذت بخش تر اینکه متوجه بشی امام رضا (ع) داییت میشه. خیلی بیشتر حال میده وقتی متوجه میشی آقا ابولفضل هم یه جورایی داییت میشه.خیلی خوبه که همه ائمه تا امام موسی بن جعفر(ع) اجداد مادری و بقیه این عزیزان دایی زاده های آدم باشند.مثلا من پسر داییم امام زمانه

پ ن: محمد جان به یادتم برادرداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


مهمون
یکشنبه 25 تیر 1396 08:23 ب.ظ
سلام مجدد
شما پز دادنتون کاملا بجا بود و حق داشتید من بودم بیشتر از اینها پز میدادم
نمیدونم چرا تو نظر قبلی اسمم ثبت نشد!
پاسخ پژمان * : سلام. میهن بلاگ گاهی از این شیطنت ها میکنه. این پست کمی مایه های طنز داشت. وگرنه به قول شاعر گیرم پدر تو بود فاضل..
ربولی حسن کور
چهارشنبه 21 تیر 1396 04:15 ب.ظ
سلام
بی زحمت یه کم پیش اقوامتون شفاعت از خودتون دروکنید!
پاسخ پژمان * : سلام. چشم به داییم اینا میگم
یلدا
چهارشنبه 21 تیر 1396 02:11 ب.ظ
شما اهل پارتی بازی هستید آیا ؟
پاسخ پژمان * : سلام. خیر
سه شنبه 20 تیر 1396 09:50 ب.ظ
اتفاقا من هم درگیر یه مساله ام که اگر تا شهریور ماه حل نشه، به شرایطی کاملا نادلخواه و اجبار باید تن بدم.... و تو دردسر میفتم. از طرفی هم آبان ماه آزمون جامع دارم که این مساله اگر حل نشه بالبطع چون شرایط فکریم رو درگیر میکنه ازمونم هم تحت تاثیر قرار میده اینه که من هم به شدت محتاج دعام. و به دعای دیگران در حق خودم خیلی اعتقاد دارم.
پاسخ پژمان * : ان شالله مسئله شما هم به زودی حل و فصل خواهد شد و در تقدیر خیر شما قرار خواهد گرفت.
مریم م
سه شنبه 20 تیر 1396 04:16 ب.ظ
چه جالب. مادر منم سیده. شجره نامه اش رو نمى دونم اما خب یكى تو گوشم میگه : گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل!
پاسخ پژمان * : سلام خانم دکتر. حال شما خوبه ان شالله؟ فرمایش شما درسته. شخصیت، دانش و در مجموع انسانیت اولین و آخرین اصل در اخلاقه. و معیار سنجش هر انسان داشته های خودش هست و نه شجره نامه خانوادگیش. ولی طبق احادیث زیادی که از معصومین روایت شده اصالت جز مهمی در زندگی انسان هست. وجود اصالت برای انسان ایجاد شان و منزلت میکنه و با خودش ایجاد آبرو میکنه. این شان و منزلت و آبروی ایجاد شده عاملی میشه برای اینکه انسان از خیلی از اعمال نادرست بپرهیزه هر چند که نفعش در اون باشه. مثل کسی که با وجود فقر گدایی نمیکنه چون ترس از دست رفتن آبرو رو داره. با این حال وقتی فکر میکنم میبینم من از خودم چیزی برای افتخار کردن ندارم.
سه شنبه 20 تیر 1396 10:50 ق.ظ
سلام
چه شجرنامه هیجان انگیز و غبطه بر انگیزی خوش به سعادتتون
التماس دعای ویژه
اصلا هم معلوم نبود که پز دادید
پاسخ پژمان * : سلام دوست عزیز. واقعا مشخص بود که دارم پز میدم؟ راستش کمی ذوق زده شده بود.
r@vi
سه شنبه 20 تیر 1396 02:09 ق.ظ
به به ؛ به سلامتی خوش به سعادتتون ، من همیشه دوست داشتم از سادات بودم

ما که کلا هیچی از شجره امون نمی دونیم

واقعا حس خوبیه !حالا که نسبتتون فامیلی شده با این بزرگوارا پارتی بازی بفرمایین ویژه دعا کنین مارو
پاسخ پژمان * : سلام
ممنونم. حس خیلی خوبی بود. ولی نمی دونم چرا به جز من و یکی دو نفر دیگه تو فامیل کسی ذوق زده نشد. انگار گذشته براشون اصلا مهم نیست. طرف تو اروپا یه بشقاب چینی مربوط به مادربزرگشه و کلا 50 سال بیشتر نداره به عنوان نماد خانوادگی و عتیقه نگه میدارن. بعد ما شجره نامه هزار ساله هست ولی براشون مهم نیست.
نیلگون
دوشنبه 19 تیر 1396 06:52 ب.ظ
سلام به به چه پست دل انگیزی چه خبرهای خوشی
تبریک میگم، هم بخاطر شجره نامه تون و هم بخاطر نسبت نزدیکتون با امام رضا و امام زمان
به نظر میاد شما نظرکرده این، اون از ارادتتون به امام حسین و اقا اباالفضل، اینم از نسبت تون با امام رضا
خوش به سعادتتون، غبطه خوردم بخدا...ما رو خیلی دعا کنین.
اتفاقا اومده بودم تو فرصت بدست اومده دوباره پست اربعین رو بخونم که این پست رو دیدم، چند لحظه قبلش هم داشتم با دوستی از مشهد صحبت میکردم و میگفتم دلم بدجور هوای امام رضا رو کرده برو حرم صدام کن.... همینکه تلفن رو قطع کردم اومدم پست اربعین رو بخونم ، هنوز چشمهام از یاد امام رضا جانم خیس بود که دیدم عه چه جالب از امام رضا هم نوشتین
خلاصه خیلی خیلی حس خوبیه که ببینی هر آنچه از ارادت به این خاندان نورانی در دلت میگذره، دوست عزیزی کیلومترها دورتر داره ازش مینویسه .... واقعا نمیدونم حسم رو چطور وصف کنم که دوبار پشت هم به فاصله خیلی کوتاهی، دو نشانه محکم از نوشته هاتون میگیرم .... خدا حفظتون کنه که باعث و بانی خیر هستین، الهی به هر آرزویی دارین برسین و همیشه در پناه دستگیر بی دست کربلا باشین.
الان با این حال و هوایی که دارم و نوشته ی شما، جا داره بگم : ای حرمت ملجأ درماندگان، دور مران از در و راهم بده .....
پاسخ پژمان * : سلام دوست بزرگوار. این مواردی که فرمودین اصلا ربطی به مقرب بودن من نداره. چرا که خودم بهتر از هر کس میدونم آبرویی ندارم. مطمئن باشید این نظر لطف خداوند نسبت به شماست که دلتون وصله به محبت اهل بیت عیلهما سلام و به هر جا نظر میکنید این بزرگواران رو یاد می کنید.همه دوستان وبلاگی میدونن که من یه حاجت دارم. خیلی هم گرفتار این حاجتم. لطفا خالصانه برام دعا کنید که برآورده بشه و در تقدیر خیرم قرار بگیره. ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.